Praca nad uznaniem bezsilności wobec alkoholu

Problematyka uznania bezsilności wobec alkoholu ma bardzo ważne znaczenie w procesie odwykowym i znalazła się w prawie każdym programie terapii. Tworzą się również schematy i stereotypy na ten temat, które upraszczają trochę nadmiernie to zjawisko i pracę nad nim.

Niektórzy terapeuci i koncentrują się prawie wyłącznie na tym problemie i ulegają złudzeniom, że uznanie bezsilności wobec alkoholu a co za tym idzie przyznanie się do tego, że jest się alkoholikiem jest samoistnym czynnikiem uzdrawiającym.

Przyznaliśmy, że jesteśmy uzależnieni i bezsilni wobec alkoholu. Źródłem, które inspiruje z którego korzystamy w procesie terapii jest Program Dwunastu Kroków Wspólnoty AA. Program ten jest fundamentem walki o trzeźwość.

Istotnym elementem uznaniu bezsilności jest przede wszystkim zwrócenie uwag sposobu na rolę jaką w życiu człowieka odgrywa przekonanie o własnej mocy , dostrzeganie błędów, porażek i słabości oraz poszukiwanie sposobu radzenia sobie z własną ograniczonością.

Na początku terapii chodzi o zrozumienie i nazwanie istoty uzależnienia, o naukę jak rozumieć i definiować tę chorobę, by zacząć pracować nad sobą.

Kontrolowanie picia to nie kontrolowanie abstynencji. Chodzi o to by trzymanie się z dala od alkoholu było czymś stałym i nie przypadkowym, by rosło poczucie, że można nie pić.

ul. Piaskowa 126
97-200 Tomaszów Mazowiecki
vilanow@vilanow.pl
(+48) 690 690 079
(+48) 786 024 019


Obsługujemy miasta: Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Sieradz, Kutno, Łowicz, Zgierz, Zduńska Wola, Opoczno, Wieluń, Skierniewice, Radomsko, Aleksandrów Łódzki, Ozorków, Łask, Konstantynów Łódzki, Rawa Mazowiecka, Głowno, Łęczyca, Koluszki, Brzeziny, Wieruszów, Żychlin, Zelów, Poddębice, Tuszyn, Pajęczno, Sulejów, Działoszyn, Przedbórz, Stryków, Rzgów, Uniejów, Kamieńsk, Wolbórz, Łódź, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Warszawa Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Piaseczno, Żyrardów, Grójec, Sochaczew, Płock, Radom, Otwock, Janki, Raszyn, Góra Kalwaria, Przysucha, Białobrzegi, Łazy, Piastów, Milanówek, Gostynin, Legionowo, Tarczyn, Nowy Dwór Mazowiecki, Podkowa Leśna, Skaryszew, Warka, Mszczonów, Jedlińsk, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica, Szydłowiec